Служебното правителство, назначено от президента Румен Радев, продължава със смяната на български посланици в чужбина, без да прави публични изявления за рокадите. Поредните такива действия са били осъществени тихомълком вчера, на 3 април.
Справка в системата за правна информация на Министерски съвет показва, че в деня след парламентарните избори са били публикувани 9 решения за смяна на водещите ни дипломати в Хърватия, Швеция, Ирландия, Виетнам, Индия, Германия, Йордания, Ливан и Израел. Служебното правителство не публикува своя позиция за въпросните рокади, нито направи каквото и да е изявление.
Кабинетът начело с Гълъб Донев е направил предложение до Радев за издаване на укази за освобождаване и назначаване на извънреден и пълномощен посланик на България в Хърватия. Предлага се смяна на Генка Георгиева с Ива Крулева.
Друго предложение гласи Иван Павлов да бъде заменен от Светлана Стойчева-Етрополски като водещ дипломат в Швеция. В Ирландия се предлага рокада на Гергана Караджова с Ваня Андреева-Малакова, а във Виетнам – на Маринела Петкова с Павлин Тодоров.
За посланик в Индия е предложен Николай Янков, който да смени Елеонора Димитрова. Служебният кабинет иска страната ни вече да бъде представлявана от Григор Порожанов в Германия – за сметка на настоящия топ дипломат там Елена Шекерлетова.
Последните три рокади са: Димитър Михайлов да бъде сменен от Метин Казак като посланик в Йордания; Ясен Томов да замени Боян Белев в Ливан; Славена Гергова да смени Румяна Бъчварова в Израел.
По същия начин миналата седмица бяха взети решения за смяна на посланиците ни в НАТО, Ватикана, Молдова, Словения и Норвегия. Смяната на топ дипломати на България в чужбина започна през септември 2022 г. - четете тук.
Преди седмица, в навечерието на изборите, съпредседателят на "Продължаваме промяната" и бивш финансов министър Асен Василев предупреди за този ход на служебното правителство. Пред "Дневник" и "Капитал" той каза, че "Радев готви голяма подмяна на посланиците ни".
"В момента се готви голяма подмяна на посланици, които президентът пак еднолично ще подмени, защото служебният кабинет е негов. Той като Луи XIV ще подмени голяма част от дипломатите, тъй като вторият подпис е негов. Това също би надхвърлило правомощията му. Ако остане служебният кабинет в сегашния му вид (в бъдеще - бел.ред.), да не може да се правят такъв тип смени, или вторият подпис да се вземе от президента и да бъде вкаран в парламента", заяви Василев.